• Prof. Dr. Fuat Sezgin
    KÜTÜPHANESİ
Ana Sayfa / Sağlama Hizmetleri

Sağlama Hizmetleri

Bu bölüm ,Üniversite'nin akademik programlarını desteklemek, akademik ve idari personel ile öğrencilerin bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla kütüphane koleksiyonunun geliştirildiği bölümdür. Sağlama iki şekilde yapılır:

1. Bağış

2. Satın alma

Bağış: Kütüphaneye gelen yayınlar, yayın seçim komisyonu tarafından, Pamukkale Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesinin koleksiyon geliştirme politikasına göre değerlendirilmektedir. Bağış politikamız gereği şartlı bağış kabul edilmemektedir. Koleksiyona katılmasına karar verilen yayınların öncelikle taşınır işlemleri yapılır sonrasında ise kataloglama ve sınıflama birimine gönderilir.

Üniversiteler Yayın Yönetmeliği gereği, diğer üniversitelerden kurumumuza bağış yayın gelmektedir. Üniversitemiz de basımını yaptığı her türlü yayını diğer kurumlara bağış olarak göndermektedir.

Satın Alma: Kütüphane koleksiyonunun geliştirilmesi için, güncel yayınları takip etmenin yanı sıra üniversitemiz fakülte, MYO ve enstitülerden gelen talepler doğrultusunda bilgi kaynağı ihtiyacının elektronik ve basılı olarak satın alınması ve/veya aboneliği işlemlerini kapsar.

Fakülte ve MYO’larına kaynak taleplerini liste halinde başkanlığımıza bildirmeleri ile ilgili yazı gönderilir. Ayrıca, yayın talebinde bulunan kullanıcılarımız, kütüphanemiz web sayfasında yer alan Yayın İstek Formu  doldurarak istekte bulunabilir. Veritabanı talebi için yine formlar sekmesinde ki Veritabanı Talep Formu nu doldurur.

Başkanlığımıza ulaşan basılı yayın istekleri, yayın seçim komisyonu tarafından değerlendirilmeye alınır. Oluşturulan yayın listeleri doğrudan temin veya ihale usulü ile satın alma işlemleri gerçekleştirilir. Satın alma yoluyla kütüphanemize gelen yayınlar faturalandırma işlemlerinden sonra taşınır işlemleri yapılarak, belli bir sistem dahilinde okuyucuların hizmetine sunulabilmesi için kataloglama ve sınıflama işlemleri için ilgili bölüme gönderilir.

Veri tabanı istekleri, üniversitemiz fakülte ve birimlerin göz önüne alınarak önce deneme erişimine açılır. Sonrasında kullanım istatistikleri dikkate alınarak, Daire Başkanlığımızın bütçesine göre komisyon tarafından değerlendirilir ve abonelik işlemleri gerçekleştirilir.