• Prof. Dr. Fuat Sezgin
    KÜTÜPHANESİ
Ana Sayfa / ORC-ID Hakkında

ORC-ID (Open Researcher and Contributor ID) Hakkında

ORC-ID araştırmacı ve yazarların isim benzerliği, soyadı değişikliği, kurum değişikliği ve farklı yazı sistemlerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle, tüm yayınlarına toplu olarak erişilmesindeki sorunları çözmek, bununla birlikte bilimsel çalışmalarına ait verilerin daha hızlı ve doğru bir şekilde analiz edilmesini sağlamak için geliştirilmiş kişiye özel, tanımlayıcı bir numaralandırma sistemidir.

TÜBİTAK, ULAKBİM ve YÖK arasındaki işbirliği ile yürütülen çalışmalar kapsamında ORC-ID’nin kullanılması kararlaştırılmıştır.

 

ORC-ID Kullanmanın Faydaları

1-    Araştırmacı ve yazarların bilimsel çalışmalarına doğru bir şekilde atıf yapılmasını sağlar.

2-    Araştırmacının ve yazarın akademik platformlarda özgün bir kimlikle temsil edilmesini sağlar.

3-    Araştırmacı ve yazara ait çalışmaların tek bir hesap altında toplanmasını sağlar.

4-      Araştırmacılar ve yazarlarla ilgili yapılacak istatistiksel çalışmalarla ilgili daha doğru ve hızlı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

  

ORC-ID Kayıt ve Üyelik

Kayıt işleminizi çok kısa bir sürede https://orcid.org/register linkine tıklayarak örnekteki gibi yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

  sembolünü seçmeniz yayınlarınızın görünürlüğünü arttıracaktır.

 

 

Buradaki alanlara kişisel bilgilerinizi girebilir ve çalışmalarınızı da kaydedebilirsiniz. Buraya eklediğiniz bilgiler sizlerin akademik platformlarda tanınırlılığınızı ve görünürlüğünüzü artırarak, çalışmalarınızın da atıf almasında etkili olacaktır.

ORD-ID hesabınıza akademik çalışmalarınızı Web of Science ve Scopus’dan otomatik çekerek ekleyebilir ya da DOI numarasını Add works alanına yazarak yapabilirsiniz.