• Prof. Dr. Fuat Sezgin
    KÜTÜPHANESİ
Ana Sayfa / Referans Hizmetleri

Referans Hizmetleri

Referans hizmetleri, kütüphane ve kütüphane kaynaklarının etkin kullanımını sağlamak amacıyla, kullanıcıların gereksinim duyduğu bilgiye en hızlı ve en doğru biçimde ulaşabilmesi için gerekli yardımın sağlanması hizmetidir. Bu hizmet; yüz yüze, telefon, e-posta ve kullanıcı eğitimleri ile verilmektedir.

Referans Kütüphanecisi tarafından, kütüphaneyi, kütüphane kaynaklarını ve araştırma yöntemlerini öğrenmek isteyen kullanıcılara, önceden randevu almak koşuluyla kütüphane tanıtım programları (oryantasyon) düzenlenmektedir. Bu hizmetten faydalanmak isteyenlerin, Kullanıcı Eğitim Talep Formu doldurması gerekmektedir.

Her akademik yıl başladığında üniversitenin uyum programı dâhilinde öğrencilere gün içinde gruplar halinde kütüphane tanıtımı yapılır. Her akademik yılın başında tüm fakültelere yeni gelen öğrenciler için kütüphane kullanım eğitimi verilmesi hususu üst yazı ile bildirilir. Belirlenen takvim doğrultusunda her fakülteye gidilerek kütüphane kullanım eğitimi verilir. Akademik dönem içerisinde ise fakültelerden ve MYO’lardan gelen istekler doğrultusunda elektronik kaynak kullanımı ile ilgili eğitimlere devam edilir. Ayrıca kütüphaneyi ziyaret etmek isteyen ilk ve orta dereceli okulların talepleri doğrultusunda kütüphane tanıtımı yapılır.