• Prof. Dr. Fuat Sezgin
    KÜTÜPHANESİ
Ana Sayfa / Duyuru / A’dan Z’ye Scopus Eğitim Serisi

A’dan Z’ye Scopus Eğitim Serisi

13.09.2023

Scopus logo

 

19-22 Eylül tarihleri arasında, Türkiye çapında çevrimiçi düzenlenecek “A’dan Z’ye Scopus Eğitim Serisi”ne davetlisiniz. Her gün Türkiye saatiyle 16:00’da 1’er saat olarak planlanan eğitimlerle, Elsevier’in kapsamlı özet ve atıf veri tabanı Scopus’un çok yönlü kullanım alanlarını ve akademik araştırma çabalarınıza nasıl destek olabileceğini keşfedebilirsiniz.

 

Scopus ne işe yarar?  

  • 1788 yılından günümüze tüm bilimsel alanlarda ve yayın türleri (dergi, kitap, konferans vb) kapsamında tek bir yerden literatür tarama
  • Atıf bazlı dahil olmak üzere farklı metriklerle ve verilerle yayın, dergi, yazar ve kurum analizi
  • Bilim dünyasına ve kendi yayınlarınıza THE, QS, OECD, European Commission gibi uluslararası kuruluşlarla aynı pencereden bakabilme
  • Hem bilimsel çalışmalarınızın hem sizin için görünürlük artışı
  • Ulusal ve uluslararası teşvik şartlarını karşılama kontrolü
  • Daha fazlası için bkhttps://www.elsevier.com/tr-tr/solutions/scopushttps://www.scopus.com

Eğitim serisinde katılmak istediğiniz oturumlara ayrı ayrı kayıt yapmanız gerekmektedir. Ücretsiz ve Türkçe dil desteği ile sunulacak eğitim serisi boyunca konusunda uzman eğitmenlere sorularınızı yöneltme fırsatı bulabileceksiniz. Ek olarak 4 oturumun tamamına katılanlara (her bir oturumda minimum 45 dk bulunmak gereklidir) katılım sertifikası imkanı sunulacaktır.

 

Kayıt Bağlantıları:

A’dan Z’ye Scopus Eğitim Serisi

 

Scopus’a Giriş

Oturum: 19 Eylül 2023 - Salı, Saat: 16:00

Yeni kullanıcıların, Scopus'ta verimli bir şekilde araştırma yapmalarını sağlayacak temel bilgi ve örneklerin yanı sıra , “Yazar Profillerinin (Author Profiles)“ doğru bir şekilde yönetilmesi ile akademik etki ve görünürlüğe dair ipuçları paylaşılacaktır.

Kayıt Bağlantısı: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_trfevz_JSyKx_ehQYFOBHA

 

Scopus ile Araştırma Destek Başarınızı Artırma

Oturum: 20 Eylül 2023 – Çarşamba, Saat: 16:00

Bu webinarda, araştırma ve çalışma alanınızı nasıl Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SDG) bazlı analiz edebileceğinizi ve halihazırda hibe vs ile desteklenmiş araştırma ve araştırma projeleri ile karşılaştırabileceğinizi göstereceğiz.

Kayıt Bağlantısı: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_7-jS0xDVS9SMh_-p41ke-Q

 

Scopus ile Doğru Dergi Seçimi

Oturum: 21 Eylül 2023 – Perşembe, Saat: 16:00

Araştırmanız için doğru dergiyi seçmek, kaliteli hakem değerlendirmesi için doğru uzmanlığa erişebilmenin yanı sıra, çalışmanızın yayınlanabilmesi ve görünürlüğü için çok önemlidir. Bu oturum, size alanınızdaki ilgili dergileri etkili bir şekilde aramak için gerekli bilgi ve araçları sunuyor.

Kayıt Bağlantısı: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_f5zDB9wLQtqtgHmzA5xMmg

 

İleri Seviye Araştırma Analizi

Oturum: 22 Eylül 2023 – Cuma, Saat: 16:00 - 

 

Bu oturumda, Scopus verilerine dayalı sunulan hizmetleri, araçları ve çözümleri kullanarak araştırmanızı daha üst seviyelere ulaştırabilmenin yollarını öğrenebilirsiniz. Ek olarak araştırmacıların ilgi alanları ve gelişmekte olan araştırma disiplinleri hakkında önemli bilgiler elde etme, gelişmiş veri entegrasyonu için API'lere erişme, hibe/destek fırsatlarını keşfetme gibi konularda SciVal'den nasıl yararlanılabileceği anlatılacaktır

Kayıt Bağlantısı: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_Vbu6PtrfRHuZrgtS4aX7RA

 

Ayrıca, kayıt olmak için Türkiye Araştırmacı Portalımızı ziyaret edebilir, geçmiş eğitim kayıtlarını izleyebilir ve yeni eğitimlerden haberdar olabilirsiniz. Daha fazla bilgi için: Türkiye Araştırmacı Portalı (https://www.elsevier.com/tr-tr/events/elsevier-turkiye-aratrmac-portal)